Tomitruck

Úvod Novinky (Opravdu) stručně: Základy péče o trávník

(Opravdu) stručně: Základy péče o trávník

V méně než 500 slovech vás naučíme základy údržby trávníku. Váš trávník tak dostane podporu, díky které bude v den #MowDay opravdu zářit. Připoutejte se, jedeme rychle.

Pěti klíčovými prvky zdravého trávníku jsou výživa (neboli hnojení), vlhkost, sluneční záření, ochrana proti plevelům a správné sekání.

Přesné množství každého z nich a načasování různých faktorů závisí na typu trávníku a podnebí, ve kterém žijete, ale tyto poskytují dobré pravidlo.

Hnojivo

Brzy na jaře je třeba použít hnojivo na trávník. Jen ho nepoužívejte příliš mnoho, jinak by se mohly objevit nažloutlé plochy, které se označují jako "spálení hnojivem". Koncem léta hnojte znovu, abyste mu pomohli zotavit se z horké sezóny s vysokou aktivitou. Koncem jara trávník odplevelte, pokud je hustý - mohl by bránit kořenům v přístupu k cennému slunečnímu světlu a vodě. Neprovádějte to však příliš brzy, jinak byste mohli poškodit mladý travní porost.

Zavlažování

Během vegetačního období udržujte na trávníku přibližně 1⁄2"-1" vody týdně při vydatném zalévání. Lehká zálivka podporuje mělký růst kořenů. Je také vhodnější zalévat v ranních hodinách, zabráníte tak nežádoucímu růstu hub, škůdců a vyplavování živin.

Regulace plevelů

Plevelům zabráníte pomocí osiva červenobílého jetele přimíchaného brzy na jaře do travního osiva, které přidá ekologický potah, jenž chrání před plevelem a zůstává zelený déle než mnohé trávy.

Ať už je to výsev, nebo ne, použijte preemergentní přípravek na hubení kobercovitých a širokolistých plevelů, abyste jim zabránili dříve, než se objeví. Použití mulče na zahradách také omezuje plevel.

Sekání

Výška sečení a délka kořenů trávy jsou v přímé úměře - to znamená, že je rozumné sekat pravidelně. Jen ji nesekejte příliš nakrátko. Delší tráva je odolnější vůči stresu, zejména v horkých letních měsících.

Vyvarujte se toho, abyste při jednom sečení sejmuli více než 1⁄3 stébel trávy - v závislosti na regionu udržujte délku kolem 2,5-3" - abyste udrželi trávu hustou a zdravou. Tak tady to máte. Téměř vše, co potřebujete vědět o udržování zdravého trávníku, v kostce. Dodržujte tyto pokyny a pravděpodobně se budete těšit ze svěžího a zeleného trávníku po celé léto.