Tomitruck

Úvod Novinky Průvodce pro lednový výsev rostlin

Průvodce pro lednový výsev rostlin

Venku mrzne až praští a na zahradě není mnoho rostlin, o které by se člověk mohl starat. Avšak této pauzy můžete využít ve svůj prospěch. Lépe řečeno ve prospěch vašich budoucích rostlinek. Leden je totiž ideálním měsícem pro první výsev zeleniny a určitých druhů okrasných rostlin. S čím začít a čemu se při výsevu vyhnout?

Pozor na nepřiměřenou vlhkost

Častou chybou, která vaše snažení může překazit, je přemokření substrátu. Přílišná vlhkost v půdě totiž způsobuje napadení rostliny houbami, její následné zčernání a uhynutí. Účinnou prevenci představuje použití supresivního typu substrátu, který je určen přímo pro výsevy a množení rostlin. Klíčící rostlinky byste neměli zalévat, ale spíše rosit, a to ve frekvenci jednou až dvakrát za 3 dny.

Dostatek místa je základ

Během výsevu si dejte pozor na to, aby měl rostlinky dostatek volného prostoru okolo. V opačeném případě klíčky zeslábnou a v budoucnu se to negativně projeví na úrodě.

Při výsevu si dejte pozor na dostatečnou vzálenost mezi klíčky.

Stáří semen

Než začnete se setím, pečlivě zkontrolujte stav a kvalitu zvolených semen. Platí u nich totiž to stejné, co u potravin - pro jejich užití by neměla být překročena minimální doba trvanlivosti. Pokud vám semena doma leží 2-3 roky, mohlo by se stát, že rostlina uhyne po pár dnech a veškerá vaše práce přijde vniveč.

Rostliny určené pro lednový výsev

Bulvový celer

Prvním druhem zeleniny, které je vhodné zasét už v lednu, je celer. Vzhledem k tomu, že jeho sklizeň probíhá až na podzim, provádějte prvnotní výsev do kelímků nebo sadbovačů. Až po vytvoření prvních lístků je čas rostlinky přepikýrovat. To posílí jejich ododlnost a připraví je to na květnovou výsadbu.

Paprika

Semena papriky jsou známa pro svoji velmi dobrou schopnost klíčit. Pro výsev použijte zásadně supresivní substrát a snažte se udržovat přiměřenou vlhkost po celou dobu klíčení. Během růstu buďte obezřetní ohledně napadení mšicem. V případě, že rostliny umístíte k oknu, dávejte pozor též na velký průvan.

Rajčata

Výsev rajčat se doporučuje provádět až v druhé polovině ledna, a to pouze v případě, že máte v plánu je sázet do vytápěného skleníku. Pro venkovní pěstování s výsevem počkete ještě pár měsíců, a to alespoň do začátku března. Rajčata jsou nenáročnou zeleninou, spokojí se totiž i s běžným substrátem. Pozor si ale dejte na příliš časté vytahování sazenic, jelikož může dojít k jejich oslabení.

Pelargonie

Pokud se během roku chystáte pyšnit barevnými okrasnými rostlinami, v lednu se rozhodně dejte do výsevu pelargonie (lidově zvané muškát). Tato rostlina vyžaduje supresivní substrát a dostatek prostoru, aby se mladé klíčky mohly postupně vyvíjet a zesilovat. V květnu rostlinky přesaďte do truhlíků.

Pelargonie

S novým rokem přichází ideální příležitost začít plánovat a pěstovat své vlastní zelené království. S našimi tipy a doporučeními pro lednový výsev se vyhnete typickým chybám a vaše rostlinky budou klíčit o sto šest. Pokud máte dodatečné otázky nebo potřebujete individuální radu, neváhejte se na nás obrátit.

Co si z článku odnést?

  • v lednu je vhodné zasét celer, papriku, rajčata a pelargonie
  • při výsevu se vyhýbejte přemokření 
  • mezi zasetými semeny dodržujte rozestup
  • před výsevem zkontrolujte trvanlivost semen

Váš tým TomiTruck

 

Další tipy pro zahradničení během zimy najdete v článku Zimní zahradničení.