Tomitruck

Úvod Novinky Strategie letního sečení pro zdravý a zelený trávník

Strategie letního sečení pro zdravý a zelený trávník

V horkém počasí se Váš trávník musí potýkat s nepříjemnostmi jako jsou sucho, ostré sluneční paprsky a různé typy plevelu. Přirozeně tedy stoupá jeho "hladina stresu", což se samozřejmě odráží i na jeho vzhledu. Svůj trávník však můžete udržet zdravý a zelený i bez neustálého zalévání. Stačí upravit způsob a dobu sečení trávníku.

Nechte trávník růst

Nejprve pár slov o výšce trávníku. I když možná dáváte přednost nižšímu střihu kvůli menší frekvenci sečení, v letním období to pro Váš trávník není to pravé ořechové. Vyšší tráva totiž vytváří hlubší kořeny, které mohou z půdy absorbovat více vlhkosti a živin. Delší stébla také poskytují stín a snižují odpařování, čímž chrání půdu před vyschnutím

>> Náš tip: Zvedněte žací ústrojí.

V návodu k obsluze zjistěte, jak správně nastavit výšku žacího ústrojí, jelikož se umístění pák může v závislosti na typu a modelu sekačky lišit .

>> Náš tip: Dodržujte pravidlo 1/3.

Než začnete sekat trávu na 7-8 cm, nechte ji dorůst alespoň na délku 10 cm. V případě potřeby použijte k orientaci pravítko. Pamatujte na pravidlo 1/3. Při prvním sečení byste nikdy neměli odstranit více než třetinu travního porostu najednou.

Sečení správně načasujte

Trávník byste měli sekat ještě v době, než udeří největší vedra, abyste před dehydratací a spálením od slunce ochránili i sebe samotné. Velmi důležité je též sekat až po zmizení ranní rosy. Předejdete tak poškození travního porostu.

>> Náš tip: Nejlepší doba pro sečení trávníku v létě je obvykle mezi 8:00 a 10:00.

Dejte pozor na tupé nože

Je třeba dbát na to, aby byly žací nože sekačky vždy dostatečně ostré. Tupé žací nože totiž můžou otrhat okraje trávy, což zvyšuje šanci výskytu různých nemocí a parazitů. Nemluvě o tom, že při sečení sekačkou s tupými noži nikdy nemůžete dosáhnout čistého a rovného vzhledu trávníku. Sepsali jsme pro Vás několik vodítek, díky kterým poznáte, že jsou nože tupé.

Nože je potřeba nabrousit, jestliže jste zpozorovali:

  • nerovný povrch trávníku po sečení
  • vrypy nebo promáčkliny v noži
  • ztenčené ostří

>> Náš tip: Obecně platí, že žací nože zůstávají ostré přibližně osm hodin sečení.

Vynechejte sběr posečené trávy

Pokud se budete řídit již výše zmiňovaným pravidlem 1/3, můžete posečené zbytky trávy mulčovat nebo je nechat na trávníku. Odřezky se zde rozloží a trávníku poskytnou potřebnou výživu a vy nebudete muset hnojit tak často.

 

Díky těmto jednoduchým úpravám při sečení můžete svůj trávník udržet zdravý a krásně zelený i v těch největších vedrech. Zajímají Vás další tipy na sečení, nebo přemýšlíte nad koupí nové sekačky? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme vybrat ten nejlepší model pro Vaše potřeby.

Váš tým TomiTruck