Tomitruck

Úvod Novinky Pruhy sem, pruhy tam aneb netradiční způsoby sečení

Pruhy sem, pruhy tam aneb netradiční způsoby sečení

Už Vás nudí monotónní sečení na jeden způsob? Chtěli byste na Vaší zahradě vytvořit střídavě tmavě a světle zelené pruhy? Není to žádná věda! Pomocí vhodného vybavení a základních znalostí dodáte svému dvorku "prvoligový" vzhled.

Hra se světlem

Pruhování trávníku je založeno na využití odrazu světla. Při sečení se totiž tráva ohýbá ve směru pohybu. Když se tedy podíváte na průjezd sekačky směrem od vás, uvidíte "světlejší" zelený pruh, protože se od stébel trávy odráží sluneční světlo. Naopak části trávníku směřující k vám vytváří "tmavší" pruh kvůli stínům pod stébly.

"Tmavší" pruhy jsou nakloněny směrem k Vám, zatímco "světlejší" pruhy jsou ohnuty směrem od Vás.

Jak na vytvoření pruhů a základních obrazců

Pro vytvoření základních pruhů začněte sečením po obvodu tak, abyste na konci každého přejezdu měli dostatečný prostor pro otočení. Zvolte si trasu, buď podél příjezdové cesty, nebo chodníku, a při prvním přejezdu sekejte podél ní, poté se otočte a při druhém přejezdu sečte po linii předchozí. V dálce si vyberte nepohyblivý objekt, na nějž upřete zrak. To vám pomůže udržet pruhy napříč trávníkem rovné. Při každém přejezdu se snažte překrýt několik centimetrů, abyste za sebou nezanechávali neposečené pásy.

Co se týče překážek, v jejich okolí sekejte takovým způsobem, aby další přejezd překryl oblouk a zachoval celkový vzor.

Pro složitější pruhové vzory můžete při každém sekání střídat přejezdy a vytvářet křížové nebo kosočtvercové obrazce.

Faktory ovlivňující preciznost obrazců

Výška trávy

Výška trávníku ovlivňuje způsob ohýbání trávy, následně i efekt pruhování. Obecným pravidlem je, že pro dosažení co nejlepšího výsledku je třeba zarovnávat trávu na délku 6,5 až 7,5 cm.

Typ sekačky

Dokonalých pruhů na trávníku dosáhnete snadněji pomocí sekačky Zero-Turn. Tento typ sekaček totiž zvládne i složitější manévry, což Vám ušetří čas a linie sečení díky tomu budou ostřejší a čistší.

Se správnou technikou a vhodným vybavením může být vytváření vzorů na trávníku snadné. Toto neobvyklé sečení pro Vás může být skvělým zpestřením, při němž můžete využít své kreativity. Mimo jiné je to výborný způsob, jak dodat vašemu pozemku nebo veřejnému prostranství atraktivitu a zdůraznit ústřední body v krajině. Doufáme, že díky našim tipům se Vám to podaří!

 

Váš tým TomiTruck