Tomitruck

Úvod Novinky Jak zatočit s plevelem

Jak zatočit s plevelem

Plevel - nejhorší nepřítel všech zahradníků a milovníků trávy. Jakmile se na Vašem trávníku objeví, z krásně zelené plochy se rázem může stát nevzhledná skvrna. Boj s tímto nezvaným hostem bývá mnohdy únavný a zdlouhavý, obzvláště proto, že většina lidí neví, jak na něj. Proto jsme pro Vás sepsali 3 tipy, jak se plevelu zbavit jednou provždy.

1. Určení typu plevele

Prvním krokem je identifikace a určení typu plevele. Nejběžnějšími druhy jsou:

Rosička krvavá

Rosička je jednoletá teplomilná rostlina, která zakořeňuje a šíří se semeny. Jarní sezóna je nejlepším obdobím pro její záhubu.

Crabgrass

Jetel luční

Tomuto vytrvalému plevelu se daří na nedostatečně vyživovaných trávnících a v kompaktní půdě. Jetel začíná zelenat, jakmile se teploty přiblíží k 10 °C.

Clover

Svlačec rolní

Svlačec, lidově též šlatec, je popínavý, plazivý plevel, jenž se množí pomocí semen a kořenů. Šíří se jako požár a v půdě zůstává životaschopný až 20 let.

Bindweed

Pampeliška

Tento běžný plevel rozzáří travnaté porosty svými nepřehlédnutelnými úbory sytě žlutých květů, při nedostatečné úpravě se agresivně šíří.

Dandelion

2. Zahájení likvidace

Jakmile víte, který typ plevelu se vyskytuje na Vašem trávníku, následuje výběr správné formy likvidace. Pokud se snažíte o jednorázovou likvidaci plevelu a nebráníte se chemickému zásahu, je možné použít herbicidy. Měli byste s nimi však zacházet opatrně. Postřik je vhodné provádět při klidném počasí bez větru, při teplotě 15 až 20 °C. Herbicidy lze rozdělit do dvou hlavních kategorií - selektivní a neselektivní.

Selektivní

Jak již název napovídá, selektivní herbicidy likvidují pouze určité druhy plevelů a ostatní rostlinstvo ponechávají bez úhony. Rozlišujeme 2 typy selektivních plevelů - Preemergentní a postemergentní. Preemergentní herbicidy se zaměřují na mladé sazeničky ještě před jejich vyklíčením a zakořeněním. Přerušují tedy proces růstu, než se plevel stane viditelným. Postemergentní herbicidy naopak hubí plevel až po jeho vyklíčení.

Neselektivní

Neselektivní herbicidy vyhubí téměř všechny rostliny, které jim přijdou do cesty. Jsou tedy vhodnější pro ty, kteří chtějí zcela obnovit svůj trávník.

3. Vytvoření nového plánu

Chemické hubení plevele sice dokáže zázraky, ale mělo by být vždy pouze krajní možností. Pokud nutno, herbicidy je lepší užívat jednorázově. V případě, že se plevel na Vašem pozemku vyskytuje opakovaně, měli byste přehodnotit postupy při péči o trávník.

Zavlažování

Nadměrné zavlažování podporuje mělký růst kořenů. Kvůli tomu může být Váš trávník náchylnější k horku a suchu, tudíž i k růstu plevele. Nepravidelné, avšak důkladné zavlažování je klíčovým faktorem pro růst silnějších kořenů.

Výška sečení

Většině běžných druhů plevelů se daří v nízkém, nedostatečně vyvinutém trávníku. Ideální výška trávníku přesahuje 4 cm, v opačném případě už tráva není schopna tvořit stín, který zabraňuje klíčení plevele.

Správná výživa

Pravidelné přihnojování trávníku během vegetačního období pomůže vyrovnat hladinu pH a podpoří hustý a bujný růst trávy.

Ať už Váš trávník potrápí plevel, či nikoliv, s jeho údržbou Vám zaručeně pomohou naše sekačky Grasshopper. Ty dokáží trávník nejen zakrátit na požadovanou délku, ale zároveň díky speciálně navrženému systému nožů vytváří vhodné podmínky pro jeho růst.

Váš tým TomiTruck

Navštivte nás na veletrhu TECHAGRO! Více v článku zde.